Sedacja wziewna – leczenie bez lęku

Gabinet świadczy usługi leczenia z zastosowaniem sedacji wziewnej.

W skrócie:

 • Sedacja wziewna to dostarczanie pacjentowi mieszaniny tlenu i podtlenku azotu przez indywidualną maseczkę zakładana na nos podczas standardowego zabiegu stomatologicznego.
 • Sedacja to leczenie bez lęku i stresu przed bólem, gabinetem, narzędziami i sprzętem stomatologicznym, zapachem leków, personelem stomatologicznym itp.
 • Sedacja jest w 100% bezpieczna dla dzieci i dorosłych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Drodzy Państwo – lęk przed zabiegami w gabinecie może występować zarówno u małego dziecka, doświadczonej życiem mamy, ale także wśród prawdziwych męskich twardzieli. Zabieg sedacji skutecznie pomoże rozwiązać te problemy

Dodatkowe informacje:
Sedacja wziewna jest to działanie mające na celu zniesienie niepokoju, strachu, lęku oraz wywołanie uspokojenia pacjenta. Sedacja to wdychanie przez pacjenta mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. Mieszaniny tych gazów tworzą tzw. „gaz rozweselający” zwany także czasami „gazem rozluźniającym”.
Mieszanina tlenu i podtlenku azotu ma właściwości rozluźniające i uspokajające przy znikomym działaniu nasennym. Nie otępia pacjenta, pozwala zachować z nim pełny kontakt. Warty podkreślenia jest fakt, że gaz przestaje działać bardzo szybko po zaprzestaniu podawania. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu po zabiegu i może bez przeszkód prowadzić samochód.

Sedację wziewną można stosować u większości pacjentów stomatologicznych. Dotyczy to osób, u których lęk przed zabiegiem dentystycznym uniemożliwia przeprowadzenie jakiegokolwiek zabiegu. Zabieg ten z równym powodzeniem sprawdza się w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Przeciwwskazaniem do wykonywania sedacji:

 • Niedrożność dróg oddechowych (przeziębienie, powiększenie migdałów), które uniemożliwia skuteczne oddychanie przez nos.
 • Wizyta pacjenta w gabinecie bezpośrednio po spożyciu posiłku. Koniecznością jest nie przyjmowanie, -żadnego posiłku (pokarmy i płyny) na 4 godziny przed wizytą w gabinecie.
 • Choroba alkoholowa oraz narkomania.
 • Choroby psychiczne.
 • Ciężkie choroby płuc (rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc)
 • Stwardnienie rozsiane
 • Miastenia gravis
 • I trymestr ciąży

Sedacja wziewna podtlenku azotu i tlenu jest metodą całkowicie bezpieczną i możliwą do zastosowania u większości osób. W podawanej pacjentowi mieszaninie gazów zawartość podtlenku azotu wynosi maksymalnie do 70%, pozostałe zaś 30% stanowi czysty tlen. Warto zauważyć, że jest to nawet więcej niż ilość tlenu znajdującego się w powietrzu atmosferycznym. W razie wystąpienia jakiegokolwiek problemu podczas zabiegu (który może być np. następstwem przyjęcia pokarmu przez zabiegiem, występujące mdłości), lekarz może w każdej chwili zastosować u pacjenta tlenoterapię poprzez zamknięcie dopływu podtlenku azotu, co automatycznie spowoduje rozpoczęcie podawania pacjentowi czystego tlenu.

Zawarty w mieszaninie podtlenek azotu nie podlega żadnym przemianom w organizmie. Gaz ten jest obecny we krwi i tkankach na zasadzie nasycenia, dlatego też w stanie niezmienionym bardzo szybko wydalany jest drogą oddechową oraz w znikomej ilości przez skórę. 95% podtlenku azotu zostaje usunięta z organizmu już po 5 minutach, pozostałe 5% znika zaś po kolejnych 20 minutach.

Polecam skorzystanie z sedacji wziewnej, jeżeli występujący lęk przed leczeniem stomatologicznym nie pozwala przełamać barier i zadbać o piękny uśmiech.

Rodzice! Skorzystajcie z szansy na bezstresowe wyleczenie waszego dziecka. Dotyczy to w szczególności tych milusińskich, które nie chcą nawet pokazać lekarzowi swoich ząbków.

Zabiegi w moim gabinecie realizowane są przy wykorzystaniu wysokospecjalistycznego włoskiego urządzenia do sedacji: Masterflux. Dostawcą tlenu i podtlenek azotu jest wyspecjalizowana hurtownia gazów medycznych (wiodący europejski producent i dystrybutor gazów).

Wizyta u stomatologa nierzadko jest związana z dużym stresem, ale robimy wszystko by nasi Pacjenci czuli się komfortowo.